Türkiye nin En iyi Forum Siteleri

Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

Kadın Basketbolu

Collapse
X
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Kadın Basketbolu

  LİG FAALİYETLERİ
  Türkiye'de Kadın Basketbolu 1950'li yılların sonlarında, orada İstanbul ve Ankara'da bulunan kız liseleri, daha sonra ise yüksek okullarında başlaştı. Bu faaliyetler daha sonra da okul tabanlı kulüplerin örgütü organize olmuş ve bu kulüpler önceden belirlenmiş kadın ekipleri arasında önce burası mahalli daha sonra ise ülkede bölge şampiyonaları yapılacakmeye başlamış.
  İlki 1959 yılında organize edilen Kadınlar Türkiye Şampiyonası'nda mücadele, Gazi Eğitim Enstitüsü, Kolejliler, ODTÜ ve İÜSBK gibi okul merkezlerinde bulunan alanlarda, bu ekiplerde bulunan Gazi Eğitim Enstitüsü'nde takımın hedef kitlesini kazanarak ilk Türkiye Şampiyonu olan üyelerini unvanını açılıyor. Gazi Eğitim Enstitüsü, Kolejliler, İÜSBK ve Yükseliş gibi okullarda çalışanlar arasında paylaşılmış, ilk kez 1977 yılında DSİ Spor bu takımların hegemonyasına son yıllarda şampiyonlaştı.
  1959-1980 tarihinde arasında 21 kez İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde şampiyon ve ikinci olan takımlar arasında Türkiye Şampiyonası 1980-1981 sezonundan itibaren 8 takım arasında Deplasmanlı Lig statüsünde oynanmaya başlandı. ODTÜ, DSİ Spor, Kolejliler, Beşiktaş, İzmirspor, İstanbulspor, Taçspor ve Genç Adalet takımları arasında ligde olan ligde ODTÜ rakiplerine üstünlük sağlayarak ilk lig şampiyonu olan takım unvanını kazanmıştır.
  Türkiye'de kadın basketbolu 1960'lı yıllardan beri varolmasını yapıyor, ülke genelinde yaygınlaştırılıyor, kurumsallaşması, milli takımlar seviyesindeki başarılar ve Avrupa'daki yerini alması konusunda orada 1992 yılında Turgay Demirel başkanlığındaki federasyonun göreve gelmesi ile hız kazanıyor. Deplasmanlı Kadınlar Ligi'nin play-off'u başlattı, bu ligin desteklenmesi ve yayılması için Kadınlar İkinci Ligi'nin orada, Türkiye ve Cumhurbaşkanlığı kupalarının da oynamaya başlanması bu dönem içerisinde hayata geçirilmiştir.
  Kurmay’nın 8 takım arasında oynanıyor Deplasmanlı Kadınlar Ligi’ndeki takım sayısı: 10 takıma daha sonra ise 12 takıma yükseltildi ve 2002-2003 sezonu orada 6 şehirde 12 takımın katında Deplasmanlı 1. Lig ve 22 ayrı ilden 4 grupta 34 takımın katındayla birinci sınıflarının madalyası başlanmıştır.
  2012-13 sezonunda TKBL 14 takım, TKB2L ise 28 takımın sıradalarıyla organize edildi.
  2015-16 sezonu ile Türk Kadın Basketbolu yeni bir heyecan kazandı. 23 Haziran'da toplanan TBF Yönetim Kurulu, 2015-16 sezonu tarihinde TKBL'nin KBSL (Kadınlar Basketbol Süper Ligi) statüsünde hedefleniyor karar verdi.
  Bu karar ile beraber TKB2L, TKBL statüsüne yükseldi. 2015-16 sezonu hedef TKBL yeni statüsünde 24 takımla oynanmaya başlandı. Bu ligde bir yıl önce TKB2L'de mücadele eden ve TKBL'ye veda eden takımlar yer aldı.
  TKB2L ise 2015-16 sezonu tarihinde yeni bir lig olarak organize edildi.
  MİLLİ TAKIM FAALİYETLERİ
  Faik Gökay'ın Federasyon Başkanı olarak görevini hazırlama başkanı oldu. Oluşturulan ilk Kadın Milli Takımımız ilk kez 12 Eylül 1964 yılında Münih'te Batı Almanya'ya karşı oynamıştır. Emel Sayın (Kaptan) Emen Engün, Ferhan Atlı, Alev Adıson, Meryem Yenigün, Sahire Kolcu, Meral Ülkümen ve Ayşe Ülkümen Kutluata ise ilk milli takım antrenörümüzdür.
  1964-1967 yılında sadece 7 maç yapma şansı bulan Kadın Milli Takımımız bu maçlardan 6'sını kaybetmişken kazanıldı. 1967 yılında Faik Gökay'ın Federasyon Başkanlığı görevinden ayrılmasının durumunu ortadan kaldırmış milli takımlar milli takımlar halinde faaliyetlere göre ara verilmiş, 1967-1987 arasında 20 yıl milli milli takım faaliyeti olmamıştır.
  20 yıl süren bu uzun sessizlik döneminden sonra 1987 yılında kadınlarda milli takım faaliyetlerine devam başlı ve tekrardan kadın milli takımımız ilk maçında ülkemizdeki farklı bir galibiyet (104-37) elde edildi. Millilerimiz aynı yıl Suriye'de başardı Akdeniz Oyunları'nda gümüş madalya almayı başardı.
  1990 yılında öldü Genç Kız Milli Takımı 15. Balkan Şampiyonası'na, 1991 yılında öldü Yıldız Kız Milli Takımı'nda 9. Yıldız Kızlar Avrupa Şampiyonası eleme gurubuna katılmıştır.
  Atılım Dönemi
  1992 yılında kurulmuş hamleler paralelinde kadın milli takımları için 5 ve10 yıllık hedef kitlesi ve buradakiuda hedef hedefleyenler için ayrı kategoride ayrı ayrı burada. Avrupa Şampiyonası'nın ülkesini düzenliyoruz ve bu konuda organizasyon konusunda tecrübeliğiniz için önde gelen organizasyonların ülkemize açılması sağlandı.
  Bu planlı çalışmaların geliştirilmesi daha önceleri eleme guruplarından çıkamayan alt yapı milli takımlarımız, yarı finaller ve final aşamalarında yer almaya başlamış, A Milli Takım içerisinde ise basketbolda soğuk havada bulunan havalarda bulunan takımlarda Avrupa'daki Avrupa Şampiyonası Finalleri'ni zorlayan bir takım statüsüne göre. FIBA’nın aldığı kararla ilk kez 2000’de açılanmaya başlanan ümitler kategorisinde Türkiye, ilk ümitler kategorisinde yer alan ülkeler arasında yer alıyor ve ilk kez Avrupa Şampiyonası'nda gidip ülkeyi geride bırakarak Avrupa dördüncüsü yapıldı.
  Organizasyon tecrübesi ve becerisini kazanmayı hedefleyen son 10 yıllık dönem içerisinde bir Avrupa Şampiyonası eleme gurubu ve yarı finallerinin ülkesiyle birlikte önümüzdeki sıradaki 1998 yılında 18. yılında Genç Kızlar Avrupa Şampiyonası ülkemizde organize edildi.
  Her alanda kazanılan başarılar ve hedef hedefleri kısa sürelerde ulaşan Türkiye, 2003 yazında 15. Avrupa Yıldız Kızlar Şampiyonası'na ve 2005 yılında dünyanın ilk hedef hedefinin son noktası olarak 30. Avrupa Şampiyonası'na evinde yapıldı.
  Tarihi Başarılar
  2005 yılı Türkiye'de kadın basketbolu için önemli bir kilometre taşı oldu. Ev sahibi olduğumuz şampiyona ilk kez Avrupa Şampiyonası'na bağlı bir A Milli Kadın Takımımız, bu seneden sonra hiç ara vermeden tüm şampiyonalara vize alma hakkı kazanıldı. Eleme gruplarını birinci sırada bitiren Bir Değirmenci, şampiyona tecrübesi kazanmaya da devam ediyor.
  2011 yılında Polonya'da yerleşik 33. Avrupa Şampiyonası'nda kadın basketbol tarihi için bir başka önemli kilometre taşı olmuştur. Kadın Milli Takımımız bir performans sergilediği şampiyonanın yarı finalinde Fransa'yı elemiş, finalde ise Rusya'ya kaybederek Avrupa ikinciliğine ulaşmış ve gümüş madalyanın sahibi oldu.
  https://i.imgflip.com/2w3hhh.gif

  http://3.bp.blogspot.com/-RlL7UWivxMo/UmnRUVoALqI/AAAAAAAAAuc/RDcEEWyr-4w/s640/8.gif

  https://www.youtube.com/watch?v=VHjRVFzVsuQ

 • #2
  A Milli Kadın Takım, 2012'de Ankara´da Olimpiyat Elemeleri'nde üçte Londra vizesini orada ve tarihinde ilk kez Olimpiyatlara katılmaya hak kazanıldı. Londra'dan Olimpiyat beşinciliği ile dönen A Milli Kadın Takımımız, Fransa'da organize edilen 2013 Avrupa Şampiyonası'nda bronz madalya kazanmış ve uluslararası arenadaki üst düzeydeki seviyeyi gerçekleştirmeyi başardık.
  Bir Milli Kadın Takımımız tarihi başarılara imza atarken; Ümit Milli Kız Takımımız 2012 tarihinde Macaristan’da Avrupa Şampiyonası’nın üçüncü sırada tamamlandı ve bronz madalyaya ulaşmış ve kadın kategorisinde altyapılaradaki ilk madalyayı ülkemize etti.2013 yılında ülkemizde (Samsun) Avrupa Ümit Kızlar Avrupa Şampiyonası'nda bir kez daha üçüncülük derecesini elde eden kızlarımız
  FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası, Potanın Perileri için önemli bir eşik oldu. Bir Milli Kadın Takımımız ile varsayılan bu şampiyonada mücadele etti. Ankara ve İstanbul'un evinde maçlarda yeteneklerinizi güçlendiren Ay Yıldızlılar, şampiyonayı dördüncülükle tamamladı.
  2015 yılında Milli Takımımız Avrupa Şampiyonası heyecanı yaşadı. Poro Perileri, şampiyonayı beşinci olarak tamamladı. Bu sonuçla Milliler 2016 Rio Olimpiyatları için eleme maçları oynamaya hak kazandı.
  2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda A Grubu'nda yer alan A Milli Kadın Takımımız, üçüncü sırada tamamlayarak grup maçlarının olduğu, İspanya ile eşleşti. Çeyrek finalde İspanya ile karşılaşan millilerimiz, rakibine 64-62'lik skorla mağlup olarak turnuvayı tamamladı.
  Çekya'nın ev sahipliğini yapabilen 36. Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası'nda B Grubu'nu ilk sırada tamamlayan millilerimiz, çeyrek finalinizi ederken Yunanistan ile eşleşti. Oğul 8'de kazanmakta Yunanistan'a 84-55 kaybeden Ay Yıldızlılarımız, madalya şansını kaybetti. Millilerimiz, Slovenman ile klasman karşılaşmalarında Letonya'yı geride bırakarak turnuvayı 5.sırada tamamladı.


  Kaynak: TBF
  https://i.imgflip.com/2w3hhh.gif

  http://3.bp.blogspot.com/-RlL7UWivxMo/UmnRUVoALqI/AAAAAAAAAuc/RDcEEWyr-4w/s640/8.gif

  https://www.youtube.com/watch?v=VHjRVFzVsuQ

  Yorum yap

  Neler Oluyor

  Collapse

  Şu Anda 170 Kullanıcı çevrimiçidir Bunlardan 4 üye 166 ziyaretçidir..

  Şimdiye kadar aynı anda 471 kullanıcı 19-04-2019 tarihinde saat 21:01 içinde çevrimiçi oldu.

  Hazırlanıyor...
  X