Türkiye nin En iyi Forum Siteleri

Duyuru

Collapse

KraLForum.Net

Reklamınızı KraLForum.Net Üzerinden Verebilirsiniz.Reklam Vermek İçin Forum Yetkililerinden
Bilgi Alabilirsiniz..
Rabia
Devamını Gör
Daha Azını Gör

Roka Nedir? - Rokanın Faydaları / Bitkilerin Dünyası

Collapse
X
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Roka Nedir? - Rokanın Faydaları / Bitkilerin Dünyası

  Rokanın Faydaları - Bitkilerin Dünyası


  Roka Nedir?

  Latince adı “Eruca sativa” olan roka, turpgiller ailesine aittir. Akdeniz kökenli bir sebze olan roka, Akdeniz Bölgesi ülkelerinde yaygın olarak tüketilmektedir. Son yıllarda ABD ve Avrupa’nın birçok bölgesinde tüketilmeye başlanılan roka, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücut sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır.

  Acımsı bir tada sahip olan roka, salatalarda, makarna soslarında, et ve sebze yemeklerinde sıkça kullanılmaktadır. C vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan roka, aynı zamanda A, K ve P vitaminlerini içerir. İçeriğindeki birbirinden önemli vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, demir, potasyum, fosfat, kükürt ve glukozinolat gibi mineralleri de barındırmaktadır.

  Vitamin ve mineral bakımından zengin bir içeriğe sahip olan roka, cildi güzelleştirdiği gibi hücrelerin yenilenmesini hızlandırır ve vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasına yardımcı olur.  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: 728xauto.jpg Görüntüleme: 1 Büyüklüğü: 50.7 KB


  Ağırlıklı olarak tadı acımtırak bulunsa da limon ile birlikte tüketildiğinde oldukça lezzetli olan ve herkes tarafından sevilen bir besindir. Roka, ülkemizde ve dünyada yemeklerde ve salatalarda sıklıkla tüketilir.

  Rokayı düzenli olarak ve vücuda gerektiği miktarda tüketmek insan sağlığı için oldukça faydalı olmaktadır ve etkileri bazen hızla bazen de uzun vadede görülebilmektedir. Gerekli sıklıkla roka tüketen insanların sağlıklı olması kaçınılmaz bir durumdur.

  Bu yoğun tüketiminin sebebi yalnızca lezzetli ve yiyeceklere yakışan bir besin olması değildir. Roka, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde çok ama çok sağlıklı bir besindir. Bu yönüyle sağlıklı beslenmenin oldukça önemli temel taşlarından biri olabilmektedir.


  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: roka.jpg Görüntüleme: 1 Büyüklüğü: 37.7 KB

  Alıntılar


 • #2
  Tere gibi aynı allahım sana sonsuz şükürler olsun
  En son düzenleyen Ersin; 1 hafta önce.

  Yorum yap

  Neler Oluyor

  Collapse

  Şu Anda 240 Kullanıcı çevrimiçidir Bunlardan 6 üye 234 ziyaretçidir..

  Şimdiye kadar aynı anda 471 kullanıcı 22 Saat önce tarihinde saat 22 Saat önce içinde çevrimiçi oldu.

  Hazırlanıyor...
  X