Türkiye nin En iyi Forum Siteleri

Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

Radyo Nedir?

Collapse
X
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Radyo Nedir?

  1. Sesin bir yerden başka bir yere iletilmesini sağlayan düzeneklere radyo denir. Radyo verici ve alıcı olmak üzere iki kısımdan oluşur.   1.Radyo Vericisi:Ses sinyalleri uzaklara iletilirken elektromanyetik dalgalar üzerine bindirilir. Bu olaya modülasyon denir. Modülasyon sonucu oluşan dalgaya da radyo dalgası denir. Bu dalgalar ışık hızı gibi hareket ederler.

   Mikrofona ses verilince, mikrofonun direnci ses titreşimlerine göre değişir. Böylece ses frekansı ile aynı olan alç çak frekanslı bir akım oluşur. Oluşan elektrik akımı amplifikatör tarafından yükseltilir. Bu sinyaller, osilatörün ürettiği yüksek frekanslı sinyallerle beraber modülatöre gider. Modülatör; ses sinyallerini, osilatörün ürettiği elektromanyetik dalgalara yükleyerek dalgaları modüle eder. Modüle edilen sinyaller antene gönderilmeden önce amplifikatörde güçlendirilir. Anten ise elektromanyetik dalgaları atmosfere yayar.   2.Radyo Alıcısı:Havadaki elektromanyetik dalgalar radyo alıcısı tarafından alınabilir. Radyo bu dalgayı demodülasyon işlemine sokarak ses sinyalinin taşıyıcı sinyalden ayrılmasını sağlar.

   Antene gelen sinyaller amplifikatörde yükseltildikten sonra detektöre gelir. Detektörün görevi radyo vericisindeki modülatörün yaptığını tersine çevirmektir. Alıcıdaki detektör ise ses sinyallerini radyo dalgalarından ayırır. Yani detektör de ses frekansında elektriksel sinyaller elde edilir. Daha sonra bu sinyaller amplifikatörde yükseltilerek hoparlöre gönderilir. Hoparlör vericideki mikrofonun tam tersi görev yaparak elektrik sinyallerini ses sinyallerine dönüştürür.

 • #2
  Günüm teknolojilisini yakından takip ederek kendisini yenileyen Radyolar televizyondan da önce çıkmış bir icadı olmasına rağmen teknolojiyi yakından takip edip kendini programların akışına bırakarak dinleyicileriyle her zaman için buluşmayı bilen radyolar en yakından herkesin radyo dinle imkânına olanak sağlamaktadırlar. İster bilgisayardan isterseniz telefondan radyo dinleyebiliyorsundur. Radyolar kendini bir cihaza hapis etmemiş ve her türlü cihaz ile radyo dinle imkânına dinleyicilerini buluşturmuştur. Bu radyo dinlemek için her cihazın kendine özgü programı ve yazılımı uygulaması vardır. Bu cihazların içerisinde de buna ait yazılımlar ve uygulamaların yüklü olması gerekiyor.
  Bilgisayar programları için ayrı yazılımlar telefon için ayrı yazılım ve uygulama vardır. Televizyon için uygulamalar genelde radyonun kendi sitesi içerisindeki programlar kısmında yer alırken bilgisayar kullanıcıları için bu biraz daha genel bir yapıya sahiptir. Bilgisayardan radyo dinlemek için belli başlı bazı programların bilgisayar veya ipad inizde yüklü olması gerekiyor. Radyo dinleme sitelerinden Neden dinleyemiyorum veya radyo dinlemek için gerekli programlar diye sitelerinin belli köşelerinde yer vermişlerdir. Bu radyoların dinlenmesi ve takibi için bu programların bilgisayarınızda yüklü olması gerekiyor. Bu programları kendi ana sitelerinden veya Radyo dinleme programları linkinden güvenli bir şekilde indirebilirsiniz.
  Radyo dinlemek için en güzel sitelerdin birisi www.canliradyodinletv.com sitesinden istediğiniz radyoları kısım kısım kategori şeklinde ayrılmış bir vaziyette bulabilirsiniz ve kesintisiz olarak takip edebilirsiniz.Radyolar genel olarak frekans ve bazı program ve ip nolarını değiştirseler de bu sitede sürekli olarak güncellenmekte ve takip edilmektedir. Sizler gerekli programları bir kere indirmeniz yeterli olacaktır.
  Kaynak : Canlı radyo dinle

  Yorum yap

  Neler Oluyor

  Collapse

  Şu Anda 137 Kullanıcı çevrimiçidir Bunlardan 0 üye 137 ziyaretçidir..

  Şimdiye kadar aynı anda 471 kullanıcı 19-04-2019 tarihinde saat 21:01 içinde çevrimiçi oldu.

  Hazırlanıyor...
  X