Duyuru

Collapse

KRALFORUM

Değerli Kullanıcılarımız, Oper/Admin , Kanal Sahibi ve Gold (Özel) Kullanıcı Avantajlarından Yararlanmak Istiyorsanız Www.Kalbim.Net Sunucusuna Giriş Yaparak #Sales Kanalındaki Yetkililer ile Irtibata Geçebilirsiniz. - Kalbim.NET
Devamını Gör
Daha Azını Gör

Flood (+f kipi) ve parametreleri - Help ve Help Eğitim

Collapse
X
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Flood (+f kipi) ve parametreleri - Help ve Help Eğitim

  Flood (+f kipi) ve parametreleri - Help ve Help Eğitim


  +f kipi kanal icin gelismis flood korumasi saglar.

  Bu kip join, rumuz degisimi, CTCP, mesaj, ve knock

  floodlarina karsi koruma saglar. Kip parametreleri asagida belirtilmistir:

  Kullanım şekli: +f [<miktar><tur>{#<eylem>}{,…}]:<saniye>

  Parametre turleri asagida belirtilmistir:

  tip —- adı ———- Normal hamle — Ekstra hamleler

  c —> CTCP —> oto +C —> m, M

  j —> join —> oto +i —> R

  k —> knock —> oto +K —> YOK

  m —> mesajlar/noticeler —> oto +m —> M

  n —> Nick değişimi —> oto +N —> YOK

  t —> mesajlar —> kick —> ban

  Örnek1: +f kullanımı: * Git sets mode: +f [10j]:15

  Cevap1: Bunun anlamı 15 saniyede maksimum 10 kullanıcı kanala girebilir eğer 15 saniye içinde 11 kullanıcı kanala girmeye çalışırsa sunucu otomatik olarak kanal kipini +i yapacaktır.

  Şimdi burada görüldüğü gibi [10j]:15 yazılmış bunun şu şeklide de yazabilirdik [10j#i]:15 şeklinde de yazılabilir ve aynı anlamı taşır. Fakat #i eklemeye gerek yoktur çünkü normal hamle olarak zaten +i uygulanacaktır. Ek bir hamle istersek yukarıdaki tablodakilerden o zaman #parametreSaniye şeklinde uygulacağız.

  Dilerseniz sunucunun, flood tespit etmesi durumunda otomatik olarak uygun kanal kipini koyması yerine dilediğiniz kipi koydurtabilirsiniz.

  Örnek2: +f [20j#R,50m#M]:15

  Cevap 2: Bu durumda eğer 15 saniyede 20 den fazla kullanıcı kanala girmeye teşebbüs ederse sunucu otomatik olarak kanal kipini +R yapacaktır. Eğer kanala 15 saniyede 50 den fazla mesaj gönderilirse sunucu otomatik olarak kanal kipini +M yapacaktır.

  Ayrıca flood tespitinde konulan kipin kanalda ne kadar zaman aktif kalacağını belirtebilirsiniz. Belirtmiş olduğunuz zaman dolunca sunucu otomatik olarak önceden koymuş olduğu kipi kaldıracaktır.

  Örnek3: +f [20j#R5]:15

  Cevap3: Bu durumda kanala 15 saniye içinde 20 den fazla kullanıcı kanala girmeye teşebbüs ederse sunucu otomatik olarak kanal kipini 5 dakikalığına +R yapacaktır ve 5 dakika sonra kanal kipini otomatik olarak –R yapacaktır.
  Zaman belirtmediğiniz takdirde otomatik olarak konulan kip 5 dakika sonra kanaldan kaldırılacaktır. Eğer konulan kipin sunucu tarafından kaldırılmasını istemiyorsanız zaman olarak 0 kullanabilirsiniz. Örnek: +f [20j#i0]:15

  Flood korumasında t kipi ile ban atılmasını ayarladı iseniz sunucu zaman dolunca otomatik olarak atılan banları kaldırmayacaktır!

  Birkaç soru ile öğrendiklerimizi pekiştirelim;

  Soru1: Git sets mode: +f [30j#i10,40m#m10,7c#C15,10n#N15,30k#K10]:15 bunun anlamı nedir ?

  Parça parça anlatacağım;

  [30j#i10] : 15 saniye içinde maksimum 30 kullanıcı kanala girebilir, eğer limit aşılırsa kanala otomatik olarak 10 dakikalığına +i kipi konulacaktır.

  [40m#m10]: 15 saniye içinde maksimum 40 mesaj kanala gönderilebilir, eğer limit aşılırsa kanala otomatik olarak 10 dakikalığına +m kipi konulacaktır.

  [7c#C15]: 15 saniye içinde maksimum 7

  Alıntılar

 • #2
  Flood (+f kipi) ve parametreleri - Help ve Help Eğitim

  Tabloya göre örneğin, kanala girişlerde (Join) alınabilecek önlemler +i ve +R modlarıdır.
  -
  Kullanım Şekli » /mode #Kanal +f [<miktar><tür>#<süre><hamle>]:<saniye>
  Bilgi » Kanalda kalıcı olması için mlock'a alınması gerekir --> /cs set #kanal +f [<miktar><tür>#<süre><hamle>]:<saniye>
  -
  Örnek » #Forum kanalına, 10 saniye içerisinde 15 join yapılırsa, kanal otomatik olarak 5 dakikalığına +R mode'una alınsın ?
  Cevap » " /mode #Forum +f [15j#R5]:10 " şeklindedir. Komutu, açıklamasıyla beraber inceleyelim ;
  -
  15j » Bu kısıma olay diyoruz. Soru daki olay ise 15 join dir. Olay yazılırken, ilk olarak sayı daha sonra tip yazılır.
  R5 » Bu kısıma ceza diyoruz. Sorudaki ceza ise, kanalın 5 dk +R moduna alınmasıdır. Ceza yazılırken, ilk olarak mode daha sonra kac dakika aktif kalacağı yazılır.
  -
  Komutun kullanımı ; +f en basit kullanma komutu /mode #Kanal +f 3:2 olarak çalıştırılabilir.
  Belirtilen komutu uyguladığımız anda servisler " +f [3t]:2 " şeklinde koruma kipini devreye sokacaktır.
  -
  Neden özellikle 3t tip'ini uyguluyor ve neden karşıtında hamle ekli değil ?
  3 rakamını, yukarıda gördüğünüz gibi komutta ben kullandım. Eğer orada 5 kullanmış olsaydım, komut 5t şeklinde uygulanacaktı.
  -
  " t " tip'inin eklenme sebebi ?
  Bu +f sistemine sabitlenmiş olan bir özelliktir. Tip belirlenmeyen +f komutuna otomatik olarak olarak " t " tipi uygulanır. " t " kipinin anlamı ise mesaj tekrarıdır.
  Belirtilen süre içerisinde, kanal içersinde belirtilen sayıdan fazla tekrar uygulanırsa, uygulayan kişi sistem tarafından eklenmiş olan hamleye maruz bırakılır.
  -
  Tip karşıtına neden hamle ekli değil ?
  Çünkü herhangi bir tip belirlemedik, kendisi belirlediği tipe ait normal hamleyi otomatik olarak devreye sokacaktır. Yani kick uygulayacaktır.
  -
  Uygulamalı Örnek » " /mode #Kanal +f [3t#b]:3 " aktif olan mod : " +f [3t#b]:3 "
  -
  Yukarıdaki anlatım ile aynı işleve yarayan bir özelliktir. Peki komutta " #b " eklentisinin belirtisi nedir ?
  Kullandığınız saldırı tipine karşılık hamle ekleyecekseniz araya kanal işareti eklemeniz zorunludur. Burada bulunan " b " hamlesi tekrar yapan kullanıcıyı +b maskesi ile banlar ve kick atar.
  Bilgi » +f sistemi içinde hem normal hamleyi hemde ekstra hamleyi aynı anda sadece " t " tip'i uygulamaktadır. Mantığı ise ban + kick , kişinin kanala girmesini engellemektir.
  -
  Şimdi bu Tip'lerin anlamlarını ve kullanımlarını tanıyalım ;
  -
  [c tipi]: Bu tip kanala gönderilen CTCP metinlerini Engelleyecektir.
  -
  Örnek » /mode #Kanal +f [10c]:10
  Açıklama » Bu örnekte, kanala 10 saniye içersinde 10 CTCP mesajı gönderilirse sunucu otomatik olarak kanal kipini +C yapacaktır. Yani bu c tipi'nin normal hamlesine otomatik olarak alınacaktır. Ve herhangi bir yetkili kanalı -C kipine alana kadar açılmayacaktır.
  Eğerki normal hamlesini kulanmak yerine extra hamlesini kullanmak istiyorsanız ozaman kullanmanız gereken komut "/mode #Kanal +f [10c#m10]:10" şeklinde olmalıdır.
  -
  [j tipi]: Bu tip, kanala yapılan çoklu join flood'u engelleyecektir.
  -
  Örnek » /mode #Kanal +f [10j]:10
  Açıklama » Örnekte belirtilen komut; kanala 10 saniye içersinde 10. nickin giriş yapması durumunda, sunucu otomatik olarak kanal kipini +i yapacaktır. Bu kipi aktif etmesinin sebebi ise yukarıdaki tabloya göre j tip'inin normal hamlesinin +i olmasıdır.
  Bilgi » Eğerki normal hamlesi yerine extra hamlesini kullanmak istiyorsanız uygulanması gereken komut ; " /mode #Kanal +f [10j#R10] " şeklindedir.
  -
  [k tipi]: Bu tip, kanala gönderilen çoklu knock mesajlarını engelleme amaçlı kullanılır.
  -
  Örnek » /mode #Kanal +f [10k]:10
  Açıklama » Örnekte belirtilen komut; kanalda 10 saniye içersinde 10. knock mesajının atılması durumunda, sunucu kanal kipini otomatik olarak +K yapacaktır, yani knock mesaj gönderimini engelleyecektir.
  Bilgi » k tipine ait 1 den fazla yan hamle yani savunma hamlesi bulunmamaktadır, bu saldırı tipine alınacak tek koruma hamlesi K hamlesidir.
  -
  [m tipi]: Bu tip, kanala gönderilen çoklu metin satırlarını engelleyecektir.
  -
  Örnek » /mode #Kanal +f [10m]:10
  Açıklama » Örnekte belirtilen komut; kanalda 10 saniye içersinde 10. kişinin kanala mesaj göndermesi durumunda, sunucu otomatik olarak kanal kipini +m'ye alarak konuşmaya kapatacaktır.
  Bilgi » Eğerki normal hamlesi yerine extra hamlesini kullanmak istiyorsanız uygulanması gereken komut; " /mode #kanal +f [10m#M]:10 " şeklindedir.
  -
  [n tipi]: Bu tip, kanal içerisindeki çoklu nick değişimini engelleyecektir.
  -
  Örnek » /mode #Kanal +f [10n]:10
  Açıklama » Örnekte belirtilen komut; kanalda 10 saniye içersinde 10. kişinin nickini değiştirmesi durumunda, kanal otomatik olarak +N kipine dönecektir.
  Bilgi » n tipine ait 1 den fazla yan hamle yani savunma hamlesi bulunmamaktadır, bu saldırı tipine alınacak tek koruma hamlesi N hamlesidir.
  -
  [t tipi]: Bu tip, mesaj tekrarlı flood için kullanılan bir savunma mekanizmasıdır.
  Bilgi » Konunun başında " t " kipi hakkında geniş bir yelpaze açılmıştır, işlevi için konu başını tekrar okuyabilirsiniz.
  -
  Belirtilen anlatımda, ekstra hamlelerdeki örnekler görüldüğü üzre " +f [10m#M10]:10 "şeklinde verilmiştir, burada ekstra hamle sonucunda verilen sayısal veri kanalda o kip'in kaç dakika süre ile kalacağını ifade eder.
  Verdiğim örnek komutta, (ÖRNEK KOMUT : " +f [10m#M10]:10 ") m tip'ine ait extra hamle kanalda aktif olup 10 dakikalığına geçerli olacaktır, süre dolduğunda servisler otomatik olarak kanalı - mod konuma alacaktır.
  -
  Bilgi » Bu sistem her +f komutunda aynıdır, uygulamalarda süre belirtildiği takdirde belirtilen süre sonucunda IRC kendisi modu deaktif kılacaktır, süre belirtilmezse herhangi bir operatör modu deaktif edene kadar mod aktif kalacaktır.


  Alıntılar


  Alıntılar

  Yorum yap


  • #3
   Yukarıda tek tek açıklamalı anlatılan tip ler ve korunma hamleleri istenildiği takdirde aynı anda hepsi tek bir komutta "/mode #Kanal +f [10c#C10,10j#R10,10k#K10,10m#M10,10n#N10,2t#b]:10" şeklinde çalıştırılabilir.
   Belirtilen komutun mantığı ise şu şekildedir. Eğerki 10 saniye içerisinde ;
   -
   Kanala 10 ctcp metni uygulanırsa, (ping - finger - version) kanal 10 dakikalıgına kendisini +C konumuna alacaktır.
   Kanala 10 giriş yapılırsa, kanal 10 dakikalığına kendisini +R konumuna alacaktır.
   Kanala 10 knock mesajı yollanırsa, kanal 10 dakikalığına kendisini +K konumuna alacaktır.
   Kanala 10 satır mesaj arka arkaya yazılırsa, kanal kendisini 10 dakika +M konumuna alacaktır.
   Kanalda 10 user nick değişirse, kanal 10 dakikalığına kendisini +N konumuna alacaktır.
   Kanala tek 1 kullanıcı 2 satır yazı yazarsa kanal kendisine otomatik olarak ban uygulayıp kick atacaktır.
   -
   Bilgi » Bu +f Örneği tamamen öğrenim amaçlıdır, kanalda performans ve güvenlik sağlamayacaktır. Kendinize göre güvenliği yüksek tutacak konumda 1 parametre uygulamak sizin mantığınıza kalmış.
   -
   Bilgi » Yukarıda belirtilen tabloya göre örnek : c (ctcp) tipi'nin normal hamlesi +C'dir , extra hamle olarak +m ve +M kullanılabilir.
   Bu kiplerin dışında başka bir kip kullanılamaz, kullanıldığı takdirde sistem ana hamleyi dikkate alıp o konumda korumayı aktif edecektir.
   -
   Örnek » " /mode #Kanal +f [10c#R10]:10 " komutunun uygulanması sonucu, sistem R kip'ini dikkate almayarak c tip'inin ana hamlesini (+C) aktif edecektir.
   Diğer tip'lerde aynı mantığa sahiptir. Bu konuyu hassasiyetle gözden geçirmenizde yarar var.
   -
   Son olarak değinmek istediğim bir husus var ; farklı soru tipleri vardır. Ancak sorular dikkatli okunmadığından dolayı sorulara yanlış cevap verilir.
   -
   Şimdi bu soru tiplerini bir örnek üzerinde işleyelim ;
   -
   Örnek » #Forum kanalına, 10 sn de 15 giriş yapılırsa, kanal 3 dk. +R mode'una alınsın istiyorum?
   Cevap » /mode #Forum +f [15j#R3]:10
   -
   Örnek » #Forum kanalına, 10 sn de 15 giriş yapılabilsin, eğer limit aşılırsa kanal 3 dk +R mode'una alınsın?
   Cevap » /mode #Forum +f [16j#R3]:10
   -
   Açıklama » Soruları inceleyelim ve aradaki farkı acıklayalım ;
   Birinci örnekte ; 10 sn'de 15 giriş olur olmaz, 3 dk +R mode'una alınacaktır.
   İkinci örnekte ; 10 sn'de 15 giriş olacak, limit aşılırsa 3 dk +R mode'una alınacaktır.
   Burada limitimiz ise 15 giriştir, limitin aşıldığı ilk değer ise 16'dır. Dolayısıyla 15. girişe izin verilir.
   Ancak limitin aşıldığı ilk değer olan 16.giriş gerçekleşirse,kanal 3dk +R mode'una alınır.
   -
   Şimdi yapacağımız çözümlü örneklerle bilgilerimizi pekiştirelim.
   -
   Örnek » #Forum kanalında 7 saniyede, 5 satır yazan kullanıcılar otomatik olarak atılsınlar istiyorum.
   Cevap » /mode #Forum +f [5t#k]:7
   -
   Örnek » #Forum kanalında, 15 saniyede 12 giriş olursa, kanal otomatik olarak +R kipine alınsın istiyorum.
   Cevap » /mode #Forum +f [12j#R]:15
   -
   Örnek » #Forum kanalında 5 saniyede 6 kullanıcı kanala girebililsin, eğer limit aşılırsa kanal otomatik olarak 1 dakika +i kipine alınsın.
   Cevap » /mode #Forum +f [7j#i1]:5
   -
   Örnek » #Forum kanalında, 8 saniyede 10 nick değişimi yapılabilsin, eğer limit aşılırsa kanal otomatik olarak 5 dakika +N kipine alınsın.
   Cevap » /mode #Forum +f [11n#N5]:8
   -
   Örnek » #Forum kanalında, 3 saniyede 3 knock mesajı gönderilirse, kanal otomatik olarak 9 dk +K kipine alınsın.
   Cevap » /mode #Forum +f [3k#K9]:3
   -
   Bilgi » Süreleri aynı olan birden fazla olay-ceza'yı, aralara virgül koymak şartı ile tek komutta birleştirmemiz mümkündür.
   - /mode #kanal +f [olay#ceza,olay#ceza....]:süre
   -
   Örnek » #Forum kanalında aşağıdakileri uygulamak istiyorum ;
   -
   a) 20 saniyede, 15 giriş yapılırsa, 5 dakikalığına +i kipine alınsın.
   b) 20 saniyede, 20 mesaj gönderilebilsin, eğer limit aşılırsa, 3 dakikalığına +m kipine alınsın.
   c) 20 saniyede, 10 CTCP mesajı gönderilebilsin, eğer limit aşılırsa 8 dakikalığına +C kipine alınsın.
   d) 20 saniyede, 5 nick değişimi olsun, eğer limit aşılırsa 6 dk +N kipine alınsın.
   e) 20 saniyede, 17 knocks gönderilirse, 5 dk +K kipine alınsın.
   f) Hepsini tek komutta toplamak istiyorum.
   -
   Cevap »
   a) /mode #Forum +f [15j#i5]:20
   b) /mode #Forum +f [21m#m3]:20
   c) /mode #Forum +f [11c#C8]:20
   d) /mode #Forum +f [6n#N6]:20
   e) /mode #Forum +f [17k#K5]:20
   f) /mode #Forum +f [15j#i5,21m#m3,11c#C8,6n#N6,17k#K5]:20
   -
   Son olarak yararlı olacağını düşündüğüm bir örnek ;
   -
   /mode #Kanal +f [20j#i10,26m#m10,5c#C15,11n#N15,10k#K5,15t#b]:10
   -
   10 saniye içinde maksimum 19 kullanıcı kanala girebilir, eğer limit aşılırsa kanala otomatik olarak 10 dakikalığına +i kipi konulacaktır.
   10 saniye içinde maksimum 25 mesaj kanala gönderilebilir, eğer limit aşılırsa kanala otomatik olarak 10 dakikalığına +m kipi konulacaktır.
   10 saniye içinde maksimum 5 ctcp kanala gönderilebilirse, kanala otomatik olarak 15 dakikalığına +C kipi konulacaktır.
   10 saniye içinde kanalda maksimum 10 nick değiştirilebilir, eğer limit aşılırsa kanala otomatik olarak 15 dakikalığına +N kipi konulacaktır.
   10 saniye içinde kanala maksimum 10 knocks gönderilebilirse, kanala otomatik olarak 5 dakikalığına +K kipi konulacaktır.
   10 saniye içinde tek bir kullanıcı kanala 15 satır yazı gönderirse, IRC tarafından banlanıp kanaldan atılacaktır.
   -
   -
   +f (Flood) Parametreleri konulu eğitimin anlatımı sona ermiştir.

   Alıntılar
   Flood (+f kipi) ve parametreleri - Help ve Help Eğitim

   Yorum yap


   • #4
    Faydalı bir alıntı teşekkürler.

    Yorum yap


    • #5
     +f kipi tüm detaylarıyla paylaşılmış emeğine sağlık umarım sunucu aleminde çok sık kullanılmaz

     Yorum yap

     Hazırlanıyor...
     X