Türkiye nin En iyi Forum Siteleri

Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

Uyku Apnesi - Horlama meselesi (Kulak - Burun - Boğaz)

Collapse
X
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Uyku Apnesi - Horlama meselesi (Kulak - Burun - Boğaz)

  Uyku Apnesi - Horlama meselesi (Kulak - Burun - Boğaz)

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: horlamak.jpg Görüntüleme: 1 Büyüklüğü: 48.9 KB


  Vücutta herhangi bir kırık çıkık olduğunda yumurta sarısını süren bir zihniyetten sonra gelen nesil olan bizler, modern yaşamın etkisiyle kısmi değişimler yaşasak da hala alternatif tıp başlığıyla cilalanan kocakarı yöntemlerine başvurmaktan geri kalmıyoruz. Dolayısıyla tıp alanına bakış açımızın özetinin sunulmasını Cem Yılmaz’ın konuyla ilgili mizahına bırakmak durumunda kalıyoruz.

  Ülkemizde doktor başına düşen hasta sayısının oldukça yüksek olması sağlığımıza dikkat ettiğimizden dolayı oluşan bir sonuç değil. Eğer öyle olsaydı inanın hastanelere akın etmez ya da sokakta baygın bir kişi gördüğümüzde ona soğan koklatmaz, ağzına metal kaşık sokmak gibi gerçeğe aykırı fantezilere girişmezdik. Sağlığa bakış açısını ya da sağlık sistemini ve sektörü eleştiremeyeceğimizden bu konuyu burada kapatıp sağlıklı bir yazıya devam ediyoruz. Buradaki sorunumuz sağlığın genel anlamda önemsenmemesi.

  İşte önemsemediğimiz sağlık konularından birine bu yazıda yer verelim istedik ve uyku apne sendromuyla ilgili detayları aşağıda okumanızı sağlayacak yazıyı üretmiş olduk.


  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: horlama-neden-olur-horlama-tedavisi-ve-nedenleri.jpg Görüntüleme: 1 Büyüklüğü: 39.3 KB

  Horlama meselesi

  Uyku apnesini anlatmadan önce yakın çevrenizdeki en az bir kişinin muzdarip olduğunu gördüğünüz horlama konusunda kısa bir bilgi vermek fayda sağlar, konuyu anlatmaya katkı sunar.
  Horlama, “solunum sırasında havanın herhangi bir nedenle daralmış olan yutak ve geniz boşluğundan geçmesi ve bu kısımlardaki yumuşak dokuların titreşmesine sebep olmasıyla ortaya çıkan gürültülü ses” şeklinde açıklanıyor.
  Bu gürültülü sesin daha çok erkeklere mal edilmesinin altında yatan sebep ise vücuttaki yağlanmanın kadınlar ile erkeklerin farklı bölgelerinde gerçekleşmesi. Çünkü malumunuz, kadınlarda yağlanma genellikle kalça bölgesinde gerçekleşirken erkeklerde boyun ile karın bölgesinde oluşuyor. Kısacası yağlanmanın farklı bölgelerde görülmesi daha çok erkeklerin horladığı algısını yaratıyor.
  Ayrıca kadınların kas yapısındaki farklılıklar da horlamada kadınlar için avantaj yaratıyor.

  Gelelim asıl konumuz olan uyku apnesine. Uykuda horlama ve solunumun durması olarak tanımlanan bu rahatsızlık, dil kökü veya yumuşak damağın veya şişen bademciklerin hava yolunu tıkamasıyla meydana gelen bir durum.

  Horlama ve solunum durmasının uyku apnesi olarak tanımlanabilmesi için gerekli olan koşullardan biri 10 saniye kuralı. Solunumun en az 10 saniye durması uyku apnesi olarak adlandırılıyor.


  Nefes almaya çalışmak horlama olarak yansıyor

  Uyku apnesi sırasında solunum çabası sürüyor. Hayatta kalma güdüsüyle gerçekleşen bu işlem bir süre sonra artarak devam eden bir çabaya dönüşüyor ve sonuç olarak beyin uyarılıyor. Beynin uyarılmasıyla hava yolu açılırken horlayan kişi, gürültülü bir homurdanma ile yeniden nefes almaya ve horlamaya devam ediyor ve etrafındakilere de bu noktada azap olabiliyor. Bir başka ihtimalle siz horlayan birisiyseniz etrafınızdakilere azap oluyorsunuz.
  AlıntılarNeler Oluyor

Collapse

Şu Anda 150 Kullanıcı çevrimiçidir Bunlardan 2 üye 148 ziyaretçidir..

Şimdiye kadar aynı anda 471 kullanıcı 19-04-2019 tarihinde saat 21:01 içinde çevrimiçi oldu.

Hazırlanıyor...
X