Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

Progesteron Hormonu nedir? - Eksikliği nasıl anlaşılır?

Collapse
X
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Progesteron Hormonu nedir? - Eksikliği nasıl anlaşılır?

  Progesteron Hormonu nedir?- Eksikliği nasıl anlaşılır?


  Kadınlık açısından en önemi hormonlar arasında gelen progesteron hormonu nedir? Annelik duygusunun yaşanmasındaki baş aktörlerden biri olan progesteron hormonu düşüklüğü, progesteron hormonunun gebeliğe etkisi ve daha fazlası haberimizde...

  Doğurganlık ve menstruasyon büyük ölçüde hormonlar tarafından kontrol edilir. Bu hormonlardan biri progesterondur. Progesteron nedir? Progesteron ne işe yarar? Progesteron eksikliği nedir? Progesteron hormonunun gebeliğe etkisi, progesteron tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenler haberimizde…

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: progesteron-hormonu-degerleri.jpg
Görüntüleme: 1
Büyüklüğü: 20.4 KB

  PROGESTERON NEDİR?

  Progesteron yumurtalıkların salgıladığı bir cinsiyet hormonudur. Her ay ovülasyonu takiben yumurtalıklarda görülür. Bu, adet döngüsünün ve hamileliğin korunmasının önemli bir parçasıdır.
  Progesteron, adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur. Ama ana görevi rahminizi hamilelik için hazır hale getirmektir. Her ay yumurtlamadan sonra, progesteron döllenmiş bir yumurtayı hazırlamak için rahmin astarını kalınlaştırmaya yardımcı olur. Eğer döllenmiş yumurta yoksa, progesteron seviyeleri düşer ve menstürasyon başlar. Uterin duvarında döllenmiş bir yumurta implantları varsa, progesteron, gebelik boyunca uterus astarının korunmasına yardımcı olur.

  DÜŞÜK PROGESTERON HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

  Progesteron, doğurganlık yıllarında önemlidir. Yeterli progesterona sahip değilseniz, hamile kalmakta zorluk çekebilirsiniz.
  Yumurtalıklarınızdan biri yumurtayı serbest bıraktıktan sonra, progesteron düzeyleriniz yükselmelidir. Progesteron, döllenmiş bir yumurtayı almayı beklerken uterusun kalınlaşmasına yardımcı olur. Yeterince kalın değilse, yumurta implant olmaz.
  Hamile olmayan kadınlarda düşük progesteron belirtileri şunlardır:
  – Baş ağrısı veya migren
  – Anksiyete veya depresyon dahil olmak üzere ruh hali değişiklikleri
  – Adet döngüsünde düzensizlik
  Düşük progesteron, gebe olmayan kadınlarda anormal rahim kanamalarına neden olabilir.
  Hamileyseniz, bebeğiniz doğana kadar rahminizi korumak için progesterona ihtiyacınız olur. Vücudunuz progesteronda bu artışı üretecek ve bu da meme hassasiyetleri ve mide bulantısı gibi hamileliğin bazı semptomlarına neden olacaktır. Progesteron düzeyiniz çok düşükse, uterusunuz bebeği taşıyamaz.
  Düşük progesteron ektopik gebeliğe işaret edebilir. Bu, düşük veya fetal ölümle sonuçlanabilir.
  Lekelenme ve karın ağrısı hamilelik sırasında düşük progesteronun başlıca belirtileridir. Hamile kadınlarda düşük progesterona işret edebilecek diğer şunlardır;
  – Sürekli meme hassasiyeti
  – Sürekli hisseilen yorgunluk
  – Düşük kan şekeri
  – Vajinal kuruluk

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: hamilelik-hesaplama-sozcu.com_.tr__16_9_1526108557.jpg
Görüntüleme: 1
Büyüklüğü: 59.8 KB  PROGESTERON EKSİKLİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

  Progesteron testi (PGSN), progesteron düzeyinizin çok düşük olup olmadığını anlamaya yarayan ve herhangi bir hazırlık gerektirmeyen basit bir kan testidir.
  Test neden gebe kalamadığınızı, yumurtlamanın olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir. PGSN testi, hormon replasman tedavisini veya yüksek riskli gebeliğin sağlıklı olarak takibini yapmak için kullanılabilir. Progesteron seviyeleri genellikle hamilelik sırasında normalden daha yüksektir. Birden fazla bebeğiniz varsa daha da yüksektir.
  Erkekler, çocuklar ve menopozdaki kadınların progeston seviyeleri, doğurganlık çağındaki kadınlardan daha düşüktür. “Normal” bir progesteron seviyesi olarak kabul edilen şey, bir kişinin yaşına ve cinsiyetine bağlıdır. Progesteron seviyeleri adet döngüsü boyunca dalgalanma gösterir. Adet döneminden yedi gün önce zirveye çıkarlar. Ancak bu seviyeler tek bir günde değişebilir.
  Kötü işleyen yumurtalıklar, progesteron üretiminin zayıflamasına neden olabilir. Ve menopoz sırasında, östrojen ve progesteron düzeylerinin düşmesi doğaldır.  Alıntılar
Hazırlanıyor...
X