Türkiye nin En iyi Forum Siteleri

Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

Uzay

Collapse
X
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Uzay

  Dünya'nın yörüngesi, günümüzdeki yörüngesine göre daha yavaşken Mars Gezegenine benzer bir göktaşının Dünya'ya çarpması sonucunda ay oluşmuştur. Gel gitlerin oluşmasına neden olan durumun nedeni bu olarak belirtilir.

  Yıldız Sayısı

  Bir gördüğümüz yıldızı bir daha görme şansımız (kuyruklu yıldızlar hariç) çok düşüktür. Nedeni ise milyarlarca yıldızın galaksimizde bulunması. Gece kafamızı yukarı çevirdiğimizde ise 1.000'den fazla yıldız görürüz.

  Ay Yüzeyinde İlk Deney
  Aya ayak basmak gibi bir görevin tehlikeli olacağı düşünülmüş ve ilk etapta Ay yüzeyine kaplumbağalar gönderilmiştir. Ortamdaki basınç etkilerine normal tepki verdikleri görülünce astronotlar da gönderilmiştir. Hesaplaşma
  Dünya - Güneş - Ay Sistemi

  Dünyamızdan bakıldığında Güneş ve Ayın aynı boyutta görünmesinin sebebi ise Güneş'in 400 kat daha büyük olmasına rağmen aradaki mesafenin boylar orantısının 400 katı olmasıdır. Bu nedenle eşit boyutta bir görüntü oluşmaktadır.

  Nükleer Denemeler

  Amerika Birleşik Devletleri, Soğuk Savaş döneminde Yıldız Savaşları fikrini ortaya atmıştır. Bunun sonucunda SSCB tarafından atılan füzelerin uzayda imhası gerçekleşecek ve SSCB'nin füzeleri Amerika kıtasına ulaşamayacaktır. Bu sebepten ötürü uzayda nükleer denemeler gerçekleştirilmiştir. Sonuçlarının NASA tarafından gizli tutulduğu bilinmektedir.

  Ay Yüzüne Çıkış

  Herkesin bildiği gibi Aya ilk kez 1969 yılında L. Armstrong tarafından ayak basılmıştır. Şans budur ki Armstrong'un Dünya'ya dönüşünü filme alan cihazda bir arıza olmuş ve iniş kayıtları silinmiştir.

  Ay'ın Sıcaklığı
  "The Dark Side of Moon" olarak felsefi bir öge haline getirilen Ay'ın parlak yüzünün gece sıcaklığı -150 derecelere ulaşıyorken gündüz ise 100 derece sıcaklığına ulaşmaktadır.
  Ay'daki Bayraklar
  1969'dan bu yana 6 adet bayrak Ay yüzeyine dikilmiştir. Günümüzde bu bayraklardan 5 tanesi hala Ay'da dalgalanmaktadır.
  Yıldız Kaymaları
  Gördüğümüz andan itibaren dilek tutmaya başladığımız yıldız kaymaları olarak bilinen doğa olayının yıldızlar ile alakası yok desek inanır mıydınız? Evet, yıldız kayması olarak bilinen durumlar atmostere giren küçük göktaşlarının parçalanırken oluşturduğu görüntüdür.
  https://i.imgflip.com/2w3hhh.gif

  http://3.bp.blogspot.com/-RlL7UWivxMo/UmnRUVoALqI/AAAAAAAAAuc/RDcEEWyr-4w/s640/8.gif

  https://www.youtube.com/watch?v=VHjRVFzVsuQ

Neler Oluyor

Collapse

Şu Anda 136 Kullanıcı çevrimiçidir Bunlardan 0 üye 136 ziyaretçidir..

Şimdiye kadar aynı anda 471 kullanıcı 19-04-2019 tarihinde saat 21:01 içinde çevrimiçi oldu.

Hazırlanıyor...
X