Türkiye nin En iyi Forum Siteleri

Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

Ivo Androvic Kimdir ? / Yazarlar ve Şairler

Collapse
X
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Ivo Androvic Kimdir ? / Yazarlar ve Şairler

  Ivo Androvic Kimdir ? / Yazarlar ve Şairler

  İvo Andriç
  9 Ekim 1892’de Bosna-Hersek’te Travnik yakınlarındaki Dolac köyünde, orta sınıf bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybeden Andriç, teyzesinin yanına Vişegrad’a taşındı.

  İlköğrenimini burada tamamladıktan sonra 1903 yılında annesinin yanına döndü. Ortaöğrenimine Saraybosna’da başlayan Andriç , ilk şiirini on dokuz yaşında yazdı. 1913’te Zagreb Üniversitesi’nden Viyana Üniversitesi’ne geçiş yaptı. 1918’te şiirlerini Ex Ponto adlı kitabında derledi.

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: IMG_1175.jpg Görüntüleme: 1 Büyüklüğü: 115.5 KB

  Bu eserini 1920’de Nemiri (Huzursuzluklar) izledi. Eserlerinde, 20. yüzyılın başlarındaki Bosna’dan yola çıkarak tüm insanlığın sorunlarını işledi. 1924’te Slav kültürü ve edebiyatı alanındaki öğrenimini tamamladı ve “Osmanlı Yönetimindeki Bosna-Hersek’te Kültür Yaşamı” konulu doktora tezini verdi.

  Birinci Dünya Savaşı yıllarında ülkesinin özgürlüğü için mücadele etti. Milliyetçi etkinliklerinden dolayı Avusturya-Macaristan yetkilileri tarafından bir süre gözaltında tutuldu. 1924 yılında Yugoslav Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başladı.  Budapeşte, Madrid, Cenevre ve Berlin’de dış görevlerde bulundu. 1920-1930 yılları arasında hikâyelerini derlediği kitaplar yayımladı. İlk derlemesiyle Slav Royal Akademi Ödülü’ne layık görüldü. 1926’da aynı akademiye üye olarak seçildi. 1941’de Nazilerin Yugoslavya’yı işgal etmesiyle başlayan süreçte inzivaya çekildi ve İkinci Dünya Savaşı yıllarını yazarak geçirdi.

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: travnik-gunlugu0d5b75d7c9d22f836d23b8dbd58380fd.jpg Görüntüleme: 1 Büyüklüğü: 22.1 KB

  Bu dönemde Drina Köprüsü, Travnik Günlüğü ve Gospodica’yı (Saraybosnalı Kadın) yazdı. Savaştan sonra Nove pripovetke (Yeni Hikâyeler, 1948) ve Uğursuz Avlu (1954) adlı kitapları yayımladı. Bosna’nın tarihini anlattığı romanı Drina Köprüsü ile uluslararası üne kavuştu. 1949 yılında Yugoslavya Federal Meclisi’ne Bosna temsilcisi olarak seçildi ve Yugoslav Yazarlar Birliği’nin başkanlığını yürüttü.
  1961’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı ve bu ödül edebiyat dünyasında özel olarak Drina Köprüsü’ne verilmiş gibi kabul edildi. Aynı yıl Yugoslavya’da her sene verilen Hayat Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü. 1975’te Belgrad’da hayatını kaybetti. Ömer Paşa ölümünden sonra 1977 yılında yayımlandı.
  Alıntılar • #2  Yoksul bir zanaatkarın oğlu olarak Dolac'ta dünyaya gelen İvo Andriç, öğrenimine Zagrep'te başladı. Viyana, Krakov ve Graz'da Slav dili ve edebiyatı okuyan yazar, Genç Bosnalılar (Junges Bosnies) adlı ulusal devrimci harekete katıldığı için 1914'te kovuşturmaya uğradı. Üç yıl tutuklu kalan Andriç, Birinci Dünya Savaşı'nın bittip, ortalığın durulduğu yıllarda Roma, Bükreş, Graz, Paris, Madrid, Brüksel ve Cenevre'de diplomatik görevlerde bulundu. 1939'da Yugoslavya'ya büyükelçi atandı.

  İkinci Dünya Savaşı sırasında faşist kuşatma sırasında Almanya'da gözaltına alındı, bir süre Belgrad'ta siyasi faaliyetlerden uzak bir yaşam sürmek zorunda kaldı. 40'lı yılların sonlarına doğru milletvekili seçilerek tekrar aktif politikaya başlayan İvo Andriç, 1952'den sonra uzun yıllar Yugoslav Yazarlar Birliği Başkalığı yaptı.


  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 220px-Drina_K%C3%B6pr%C3%BCs%C3%BC.gif
Görüntüleme: 1
Büyüklüğü: 41.8 KB

  1961 yılında Nobel Ödülü kazanan İvo Andriç, edebiyata felsefi şiirlerle başladı. Ancak edebiyat çevrelerinde isminden söz edilmesi şiirleri değil düz yazıları sayesinde oldu. Hikâye ve romanlarında genellikle ülkesi Bosna'nın tarihsel dokusunu konu eder. Andriç eserlerinde; Doğu ile Batı'nın Bosna'da yüz yüze gelişinden, uzun yıllar egemenliği altında kaldıkları Osmanlıların hal ve tavırlarından, Osmanlı'dan sonra Avusturya - Macaristan İmparatorluğu'nun ezici yönetiminden ve de birbirlerinden çok faklı halk topluluklarının din ve kültür geleneklerinin içiçe geçtiği bir ülke oluşundan söz eder.

  Ustaca kaleme alınmış hikayelerinde, insan yazgısını kusursuz bir gözlem gücüyle ve son derece gerçekçi bir tutumla ifade eden İvo Andriç, yaşamının üç yılını cezaevinde geçirmesine neden olan faşist kuşatma sırasında yazdığı ancak kurtuluştan sonra yayınlayabildiği romanlarıyla dünya çapında üne kavuşmuştur. Drina Köprüsü adlı romanında Bosna'nın kentlerinden biri olan Visegrad'ın 1571'den 1914 yılına kadar uzanan yazgısını tarihçeyi aratmayacak şekilde ortaya koyar. Anlatıların, kısa öykülerin, izdüşümlerin, tarihsel kayıtların, halk masallarının harmanlandığı bu romanda Drina Köprüsü'nün epek simgesi çerçevesinde Bosna tarihinin çarpıcı bir görüntüsünü yansıtır.

  Tarihe ilişkin olaylar ile bireysel alınyazılarının ustaca kaynaşmasını sağlayıp, epik olaylar içinde toplumsal ve kültürel izdüşümleri de verilişi İvo Andriç'in gerçekçi edebiyatın ne derece derin olduğunu kavradığının ve bu türe felsefi boyutlar kazandırdığının da ifadesidir. İvo Andriç'in edebi eserlerinin yanı sıra kültür ve sanat tarihi üzerine yazdığı denemeleri de vardır.


  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: B040218103009.jpg
Görüntüleme: 1
Büyüklüğü: 45.2 KB  Eserleri:
  Hikayeleri: Aliye Derzeleza'nın Yolu (1920), Hikayeler (Pripovetka 1924), Yeni Hikayeler (1948), Vezirin Fili (1948), Yasak Avlu (1954), Panorama (1958), Yüz (1960), Taş Üstündeki Kadın (1962)
  Romanları: Drina Köprüsü (1945), Travnik Tarihçesi (1945), Küçük Hanım (1945) Ömer Paşa
  Ömer Paşa ölümünden sonra (1977 )
  Şiirleri: Ex Ponto (1918), Bunaltı (1920)
  Alıntılar
  Ivo Androvic Kimdir ? / Yazarlar ve Şairler İvo Andriç 9 Ekim 1892’de Bosna-Hersek’te Travnik yakınlarındaki Dolac köyünde, orta sınıf bir ailenin

  Yorum yap

  Neler Oluyor

  Collapse

  Şu Anda 170 Kullanıcı çevrimiçidir Bunlardan 4 üye 166 ziyaretçidir..

  Şimdiye kadar aynı anda 471 kullanıcı 19-04-2019 tarihinde saat 21:01 içinde çevrimiçi oldu.

  Hazırlanıyor...
  X