Türkiye nin En iyi Forum Siteleri

Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

Osmanlılarda Hayır Eserleri

Collapse
X
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Osmanlılarda Hayır Eserleri

  Osmanlılarda Hayır Eserleri
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: OSMANLI-toplumsal-hayat-ekonomi-vak%C4%B1f.jpg Görüntüleme: 1 Büyüklüğü: 112.6 KB

  Kânûni Sultan Süleyman devrinde 1552-1556 yılları arasında İstanbul’da dört yıl kalan bir İspanyol’un notlarından:

  „Osmanlıların bıraktıkları hayratlar hangi çeşit olursa olsun bizdekinden fazladır. Onlar bizden daha cömerttirler. Dört padişah tarafından yaptırılan dört büyük camiin etrafı hayrat ile doludur.

  Paşalar da hayrat bırakırlar. Kasabalar ve tenha yol kıyılarına yolcular için kervansaraylar yaptırır, yollar açtırır, helalar yaptırır, su olmayan yerlere su getirip çeşmeler yaptırırlar. Halkın ücretsiz olarak faydanlandığı bu yapılar öyle muhteşemdir ki, saraya benzerler. Buralardan istifade edenler „Allâh yaptırandan râzı olsun“ demeden edemezler.

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: ahlaki_fazilet2.jpg Görüntüleme: 1 Büyüklüğü: 92.6 KB
  Sadece insanlara değil, hayvanlara da yapılan iyilik çok büyük sevaptır. Bazı insanlar denizdeki balıklara ekmek atarlar. İstanbul’da pek çok, hele Sultan’ın sarayına bitişik bahçelerin çitleri üzerinde karınca sürüsü kadar sahipsiz köpek vardır. Yavrulayan köpekleri öldürmek günah olduğu için süratle çoğalırlar. Bazı insanlar bir iki düzine kadar ciğer veya ekmek alıp kedilere, köpeklere dağıtırlar.

  Bizleri geride bırakacak kadar iyilikleri vardır. Ama pazara giden bazı insanların oradan işlerine geldiği şekilde bahsetmeleri gibi, o memleketten işlerini yoluna koyamadan dönenler de Türklerin zalimliğinden, cimriliğinden, daha bilmem nesinden, işlerine geldiği gibi bahsederler.


  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: laleli%20baba%20(1).jpg Görüntüleme: 1 Büyüklüğü: 131.0 KB


  Alıntılar

Neler Oluyor

Collapse

Şu Anda 60 Kullanıcı çevrimiçidir Bunlardan 0 üye 60 ziyaretçidir..

Şimdiye kadar aynı anda 471 kullanıcı 19-04-2019 tarihinde saat 21:01 içinde çevrimiçi oldu.

Hazırlanıyor...
X