Türkiye nin En iyi Forum Siteleri

Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

Kemeraltı ve İzmir’ine* Tarihi ve Turistik yerleri

Collapse
X
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Kemeraltı ve İzmir’ine* Tarihi ve Turistik yerleri

  Kemeraltı ve İzmir’ine Tarihi ve Turistik yerleri

  Yaz sezonu için geri sayım başladı. İzmir'in gezilecek yerleri merakla araştırılıyor.

  Ege Bölgesi'nin incisi, Türkiye’nin İstanbul ve Ankara’dan sonra üçüncü büyük metropolü, fuarlar merkezi İzmir.
  Iliada ve Odysseus"un yazarı Homeros ve Mitolojide Tanrıça Artemis'in memleketidir İzmir.
  Bir gün İzmir'e yolunuz düşerse görmeniz gereken tarihi ve turistik yerleri sizler için derledik.
  İşte Türkiye'nin saklı cennetleri arasında gösterilen İzmir'in gezilecek yerleri...


  KEMERALTI

  Tarihi İpek Yolu’nun batı ucundaki ticaret merkezi İzmir’de liman, Hisar Camii’nin bulunduğu bölgeye kadar gelirdi. İpek Yolu’nu takip eden deve kervanlarıyla İzmir’e getirilen mallar bu hanlara indirilir, Ceneviz tüccarları aracılığı ile de limandan gemilere yüklenerek ihraç edilirdi. biridir. Bölge, Smyrna Agorası seviyesinden (Namazgah, Mezarlıkbaşı ve İkiçeşmelik mahallesi) Konak Meydanı’nın kıyısına uzanan geniş bir alanı kaplamaktadır. 14 Eylül 1922 tarihinde meydana gelen ve “İzmir'in Büyük Ateşi” olarak anılan yangında bölge büyük hasar almıştır. Kemeraltı Çarşısı’nda halen tarihten süzülüp bozulmadan günümüze kadar gelen bir düzen ve yapı vardır. Tarihi mekanları görülmeye değerdir.
  Kızlarağası Hanı

  KIZLARAĞASI HANI

  İzmir için önemli yapılardan biri Kızlarağası Hanı’dır. Han Kızlarağası Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmıştır ve inşası 1744 yılında tamamlanan Osmanlı mimarisinin günümüze gelen, İzmir’deki nadir eserlerinden biridir. İzmir Liman Kalesi’nin yakınında bulunan han tamamlandığı dönemden itibaren şehrin ticaretinde önemli bir rol oynamıştır. İzmir Limanı’na gelen tüccarların ve zanaatkarların hanın üst katında bulunan odalarda konakladığı sanılmaktadır.

  1993 yılında restore edilerek günümüzde turistik bir çarşı olarak hizmete giren Kızlarağası Hanı’nda çok çeşitli el sanatları ürünlerini, halıları, deri kıyafetleri ve çarpıcı hediyelik eşyaları bulabilirsiniz.

  HİSAR CAMİİ

  İzmir’in eski anıtsal yapılarından biridir. Aydınoğlu (Molla) Yakup Bey tarafından 16. yüzyılın sonlarında yaptırılmıştır. Caminin ortasında merkezi büyük kubbe ve iki yanda uzunlamasına ikişer kubbe bulunmaktadır. Son cemaat kısmı 7 kubbeli bir revaktan oluşur.

  AGORA

  Agora, antik dönemlerde çarşı, pazar yeri anlamında, politik toplantı ve alışveriş alanlarınına olduğu yerlerdi. İzmir Agorası, Büyük İskender tarafından yeniden kurdurulan kentin iskan sahası Kadifekale'nin kuzey yamacında yer almaktadır. Yapılan araştırmalara göre M.Ö. 4. yüzyılda yapıldığı anlaşılan Agora, Hellenistik dönemden çok Roma döneminin izlerini taşır. Çünkü M.S. 178 depremi sırasında önemli bir bölümü yıkılmış, Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un isteğiyle yeniden inşa edilmiştir. Agora kalıntıları yüzyıllardır yarı açıkta duran bazı mermer sütunların ilgi çekmesi sonucu ortaya çıkarılmıştır. Bölgeden çıkarılan önemli eserler bugün İzmir Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.  Agora

  TARİHİ ASANSÖR

  Tarihi Asansör, Mithat Paşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa Caddesi arasında bulunmaktadır. Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihatbey Caddesi arasındaki 58 metrelik kot farkını kaldırmak için bu iki cadde arasında işler. Asansörün amacı, halkın 155 basamaklık merdivenleri tırmanma zorunluluğunu ortadan kaldırmak ve hayatlarını kolaylaştırmaktır. Konak ilçesine bağlı Karataş semti çok eskilerde zengin Yahudi ailelerin yaşadığı yer olarak bilinmekteydi. Bu merdivene, bölgede yaşayan Müslümanlar ‘Karataş Merdiveni’, yine bölgede yaşayan Yahudiler ise en üst bölümünde bulunulan Devidas Ailesi’nin evinden dolayı ‘Devidasların Merdiveni’ olarak adlandırmaktaydı.

  Bir rivayete göre merdivenlerin üstünde yaşayan Devidas Ailesi’nin reisi bir gün bu merdivenlerde düşüp ayağını kırar. Bu talihsiz hadise üzerine, sahil kesiminde oturan ve Devidas Ailesi’nin yakın dostu Musevi iş adamı Nesim Levi Bayraklıoğlu, 1907 yılında tarihi asansörü yaptırmıştır.

  Taş yapı temeli üzerine tuğla örülü asansörün taş yapı bölümünün ardından balkona kadar iki kademede ufalarak devam eden tuğla döşemelerindeki tuğlaların Marsilya’dan özel olarak getirildiği söylenir.  Alıntılar

Neler Oluyor

Collapse

Şu Anda 137 Kullanıcı çevrimiçidir Bunlardan 0 üye 137 ziyaretçidir..

Şimdiye kadar aynı anda 471 kullanıcı 19-04-2019 tarihinde saat 21:01 içinde çevrimiçi oldu.

Hazırlanıyor...
X