Türkiye nin En iyi Forum Siteleri

Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

Milyonlarca İnsan Bu Şifreyi Kullanıyor!

Collapse
X
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Milyonlarca İnsan Bu Şifreyi Kullanıyor!


  Yapılan güvenlik araştırmaları sonucunda milyonlarca insanın önemli hesaplarda tahmin edilmesi kolay şifreler kullandığı ortaya çıktı. İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi tarafından yapılan araştırmada, ele geçirilen birçok hesabın şifre olarak “123456” şifresini kullandığı ortaya çıktı.

  İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) tarafından yapılan analizde, 123456’nın ihlal edilen hesaplarda en yaygın kullanılan şifre olduğu bulundu. Bu araştırma kullanıcıları bilinçlendirme açısından oldukça yararlı. İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, kullanıcıların güçlü bir şifreye sahip olmak için 3 rastgele kelime dizmesi gerektiğini söyledi fakat bu kelimeler akılda kalıcı olmalı. NCSC bu araştırmayı ele geçirilmiş olan hesapların, hangi kelimeleri kullandığını, halka açık veritabanlarını da analiz ederek yaptı.

  En çok kullanılan şifrelerin listesi oluşturuldu ve bu listenin başında “123456” şifresi geliyor. Yaklaşık 23 milyon insanın bu şifreyi kullandığı düşünülüyor. Listenin 2.sırasında ise “123456789” şifresi var. Görüldüğü gibi bu şifreleri tahmin etmek zor değil. İlk 5 sırada elbette ki “qwerty” ve “password” şifreleri de var. Ayrıca “1111111” şifresi de listede en çok kullanılanlar arasında yer alıyor.

  Şifrelerde en yaygın kullanılan isimler sırasıyla “Ashley, Michael, Daniel, Jessica, Charlie”. Şifreler arasında Premier League takımlarıyla ilgili olarak “Liverpool” ve “Chelsea” ilk sırada geliyor. NCSC’nin teknik direktörü Dr. Ian Levy, bu şifrelerin kullanılmasının hesapların ele geçirilme olasılığını arttırdığını belirtti. Yapılan araştırmada sorgulanan insanların yarısından azının ana e-posta hesaplarına tahmin edilmesi zor ve karmaşık şifreler koyduğu belirlendi. Troy Hunt’da bu konuda iyi bir şifre seçmenin önemini bir kez daha vurguladı.

 • #2
  Aslı GOLD tarafından gönderilmiş Mesajı göster


  İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) tarafından yapılan analizde, 123456’nın ihlal edilen hesaplarda en yaygın kullanılan şifre olduğu bulundu. Bu araştırma kullanıcıları bilinçlendirme açısından oldukça yararlı. İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, kullanıcıların güçlü bir şifreye sahip olmak için 3 rastgele kelime dizmesi gerektiğini söyledi fakat bu kelimeler akılda kalıcı olmalı. NCSC bu araştırmayı ele geçirilmiş olan hesapların, hangi kelimeleri kullandığını, halka açık veritabanlarını da analiz ederek yaptı.  Yorum yap

  Neler Oluyor

  Collapse

  Şu Anda 178 Kullanıcı çevrimiçidir Bunlardan 3 üye 175 ziyaretçidir..

  Şimdiye kadar aynı anda 471 kullanıcı 19-04-2019 tarihinde saat 21:01 içinde çevrimiçi oldu.

  Hazırlanıyor...
  X