Türkiye nin En iyi Forum Siteleri

Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

Oxford Üniversitesi / Üniversite - Lise Okul Tanıtımları

Collapse
X
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Oxford Üniversitesi / Üniversite - Lise Okul Tanıtımları

  Oxford Üniversitesi’nde eğitim almak her öğrencinin hayalini süsler.


  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: 0_2407.jpg Görüntüleme: 1 Büyüklüğü: 79.2 KB

  Oxford Üniversitesi dünyanın en köklü ve prestijli kurumlarından birisidir. QS 2018 Dünya Üniversiteler Sıralamasında 6.sırada yer alan Oxford Üniversitesi Richard Dawkins, Stephen Hawking, Tim Berners Lee (World wide web’in yaratıcısı) Oscar Wilde, J.R.R Tolkien gibi bilim ve sanat dünyasının önemli isimleri yanı sıra David Cameron, Margaret Thatcher, Theresa May, Indira Gandhi gibi önemli siyasi figürleri de yetiştirmiştir. (1)

  Dünyada en çok talep edilen üniversitelerden biri olduğu için öğrenciler oldukça zorlu mülakat süreçlerinden geçip kabul almak zorundadır. Bu mülakatlarda öğrencilerin eleştirel ve analitik düşünebilme yetileri sorgulanıp farklılarını ortaya koyması gerekir. 2017 yılında 19 binden fazla öğrenci lisans için, 26 bin kişi de yüksek lisans/master başvurusu yapmıştır. Mülakatların sonucunda her sene 3200 lisans öğrencisi, 5400 yüksek lisans öğrencisi kabul alır. (2)


  Oxford Üniversitesi Hakkında Bilgiler

  Oxford'a nasıl girilir? kolay mı?


  lisans ve yüksek lisans prosedürleri birbirinden farklı: lisans için başvuruyu kolejlere, yüksek lisans için ise departmanlara yapıyorsun. lisans öğrencileri başvurdukları kolejden kabul almadan üniversiteye kabul edilemezken yüksek lisans öğrencileri eğer departmanlardan kabul alırlarsa mutlaka bir kolej onları kabul etmek zorunda. süreçler ve giriş gereksinimleri kolay değil; fakat imkansız da değil!

  kolej? departman? bunlar ne? bizim üniversitelerde fakülteler var


  departmanlar fakültelerle aynı diyebiliriz; kendi alanlarında uzmanlaşan yapılar, dikey eksene yerleştirelim. yatay eksene de kolejleri koyalım: her öğrencinin bir koleji ve bir departmanı olmak zorunda. örneğin 1 numaralı öğrenci st. catherine's college ve business school'da mba yapabilir, 2 numaralı öğrenci st. catherine's college ve hukuk fakültesinde hukuk okuyabilir, 3 numaralı öğrenci christ church college ve business school'da mba yapabilir, 4 numaralı öğrenci christ church college ve tıp fakültesinde tıp okuyabilir. xy eksenine kolejleri ve departmanları koyup öğrencileri yerleştirebilirsin.

  Kolejler ne işe yarıyor, birbirlerinden farkları ne?


  kolejler basitçe sosyal çevreniz ve üyesi olduğunuz yapı: kolejde kalıyorsunuz, kolejde yemek yiyorsunuz, kolej kütüphanesini kullanıyorsunuz, orada sosyalleşiyorsunuz gibi. ama sadece bu kadar da değil; kolejinizin profesörlerinden tutorial alabiliyorsunuz, kolejden finansal yardım alabiliyorsunuz... anlatması çok kolay değil, ama ciddi bir aidiyet var; örneğin insanlar birbiriyle tanışınca önce "ne okuyorsun" diye sormazlar, "hangi kolejdensin" diye sorarlar.

  kolejlerin her biri kendi iç işlerinde bağımsız, ayrıca hangi öğrenciyi kabul edip etmeyeceklerine de kendileri karar veriyor. bu yüzden her birinin farklı kültürleri ve farklı kuralları var; ayrıca önem verdikleri alanlar da farklı. örneğin bir kolej müzik yeteneğine çok önem veriyorsa çocukluğundan beri korolarda piyano çalmış bir öğrenciyi kabul etme şansı daha yüksek oluyor .

  Ayrıca bazı kolejler dersler konusunda çok sıkıyken bazıları sosyal hayat ve extracurricular(ders programı dışı) aktivitelere çok önem veriyor.


  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: b_AllSoulsquad.jpg Görüntüleme: 1 Büyüklüğü: 136.0 KB


  Dersler ağır mı? dönem nasıl geçiyor?


  oxford'da bir sene üç dönemden oluşuyor: michaelmas, hilary ve trinity. her dönem sekiz hafta sürüyor, okuduğun bölüme ve lisans/yüksek lisans durumuna göre her dönem sonunda ya da sadece yıl sonunda (ya da sadece son yılın sonunda!) sınavlara giriyorsun. sekiz haftalık dönem oldukça yoğun geçiyor; çok fazla okumak, çok fazla yazmak, çok fazla tartışmak, çok fazla çalışmak zorundasın. sınıf/amfi yapısına ek olarak tutorial ve debating de sistemin yapı taşlarından: tutoriallarda (öğrenci diliyle tute) 3-4 kişilik bir öğrenci grubunun bir tutor'u oluyor, bu tutor size bir konu veriyor ve bu konuyla ilgili essay yazıyorsunuz. daha sonra grubun önünde tutor sizin essayınızı eleştiriyor, acımadan eleştiriyor, ve üç sene boyunca essayleriniz bu şekilde eleştirildikçe sonunda belirli bir seviyeye geliyorsunuz.

  Debating ise, adı üstünde tartışma, fakat türkiye'deki "tartışma" bunun yanında kavga olarak kalıyor; çünkü oxford'da karşınızdakini dinlemek, saygılı olmak, ve mantıklı argümanlarla tartışmak zorundasınız.
  Alıntılar

 • #2
  Vay be çok zor bir okul hayret verici doğrusu

  Yorum yap


  • #3

   Sosyal imkanlar nasıl?


   Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: 7b399ebecodringtonlibraryallsoulscollegeoxforduniversity.jpg Görüntüleme: 1 Büyüklüğü: 49.8 KB

   harika! hem kolejler özelinde, hem de üniversite genelinde binlerce öğrenci kulübü var ve büyük kısmı çok aktif biçimde çalışıyorlar. kolejlerde lisans öğrencileri için jcr (junior common room) ve yüksek lisans öğrencileri için mcr (middle common room) isimli yapılar var, bunlar hem gerçekten fiziksel olarak üyelerinin kullanımına açık birer oda, hem de sosyal olarak inanılmaz aktif yapılar.

   üniversitede spor çok ciddiye alınıyor, kolejler arası ligler/turnuvalar pek çok sporda var ve rekabet oldukça ciddi!   Lisans ve Yüksek Lisans Başvuru Süreçleri

   1-) Kabul Alma Testi


   Lisans öğrencisi olabilmek için dört farklı aşamayı başarıyla geçmek gerekmektedir.
   İlk olarak adaylar kabul alma testlerine tâbi tutulurlar. Bu testlerde zor soruları nasıl çözdükleri incelenir.
   Adayın geçmişi fark etmeksizin her aday bu testleri yapmak zorundadır.   Alıntılar

   Yorum yap


   • #4
    Oxford Üniversitesi / Üniversite - Lise Okul Tanıtımları

    2-) UCAS Başvurusu

    İlk testi geçen adayların İngiltere merkezi öğrenci yerleştirme sistemi olan UCAS’a kaydolması gerekmektedir. UCAS başvurusunda kişisel bilgiler, eğitim geçmişi ve alınan sertifikalar, niyet mektubu, referans mektupları sisteme eklenmelidir. Ayrıca başvuruyu tamamlamak için başvuru ücretini yatırmak gerekir.

    3-) Mülakatlar

    Oxford’a kabul alma sürecinde en can alıcı nokta bu aşamadır. Genel olarak herkesin gözünü korkutsa da bu mülakatlar diğer seçkin üniversitelerin mülakatlarından farksızdır. Mülakatlar adayların akademik becerilerini daha da önemlisi akademik potansiyellerini ölçmek için hazırlanmıştır. Profesörler çalışılmak istenilen alanla ilgili adayların motivasyonunu ve azmini ölçmeyi amaçlar. Mülakatlar değerlendirilirken adayların geçmişi, görünüşü ve kökeni değil bağımsız bir şekilde düşünebilme yetilerine ve müfredat dışı karşılaşabilecekleri yeni fikirlere adaptasyon becerilerine bakılır.


    4-) Karar Aşaması


    Karar aşaması mülakatın, kabul alma testlerinin, niyet mektubunun ve akademik referansların kümülatif bir şekilde değerlendirilmesiyle başlar. Eğer gerekli şartları tamamlamadıysa adaylar “koşullu” kabul alabilir. Bu şartlarda kabul alan kişinin gerekli şartları tamamlanması beklenebilir. Ayrıca ana dili İngilizce olmayan her öğrenciden İngilizce yeterlilik belgelerini teslim etmeleri beklenir. IELTS: 7.0 veya TOEFL 110(Yazma: 24) puanları kabul almanın minimum koşullularıdır.

    Oxford Üniversitesi’ne başvuru süreci zamana yayılır. Adayların bir önceki yarı yıldan itibaren süreçleri internet sitesi üzerinden takip etmesi gerekir. Hem üniversitede başvurulacak programa hem de merkez yerleştirme kurumu olan UCAS’a başvuru ücretleri yatırılması gereklidir. Ayrıca uluslararası öğrenciler mülakatlara gelmek zorunlu olduğu için İngiltere’ye geliş-gidişlerini, vize ücretlerini de düşünmelidir. Bu uzun süreçler sonucunda Oxford’a kabul almanın mutluluğu tüm zorlukları unutturacaktır.

    Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 5ae035ea66a97c82afd46939.jpg
Görüntüleme: 1
Büyüklüğü: 140.7 KB

    Kaynakça

    1-)
    https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2018

    2-) https://www.ox.ac.uk/about/facts-and-figures/admissions-statistics?wssl=1

    3-) https://www.ox.ac.uk/admissions/undergraduate/applying-to-oxford/interviews?wssl=1

    4-) https://www.ox.ac.uk/admissions/undergraduate/international-students/english-language-requirements?wssl=1


    Alıntılar

    Yorum yap

    Neler Oluyor

    Collapse

    Şu Anda 153 Kullanıcı çevrimiçidir Bunlardan 5 üye 148 ziyaretçidir..

    Şimdiye kadar aynı anda 471 kullanıcı 19-04-2019 tarihinde saat 21:01 içinde çevrimiçi oldu.

    Hazırlanıyor...
    X